شاید یکی از جذابترین سبک خانه ها را بتوان در کشور هلند پیدا کرد این کشور با معماری خاص خود همیشه زبان زد کل دنیا بوده است و تاکنون بسیاری از مردم این کشور زیبا را بازدید کرده اند و از ان بعنوان زیباترین شهر و کشور جهان یاد می کنند کشوری با امنیت بالا و زبایی خاص خود که در جهان مطرح می باشد

در روتردام هلند خانه های مکعب شکلی توسط معمار معروف پیت بلوم، در سال ۱۹۸۴ طراحی و ساخته شد. خانه ها با زاویه پنجاه و چهار درجه ساخته شده و تعداد آن به سی و هشت مکعب می رسد. هر آپارتمان حدود صد متر مربع می باشد و یک چهارم فضای خانه بدلیل نوع معماری مکعبی بلا استفاده می باشد.

این خانه ها براساس مفهوم زندگی به عنوان یک سقف شهری ساخته شده اند.

این طراحی نشان دهنده یک دهکده در داخل یک شهر، هر یک از این خانه ها نشان دهنده یک درخت، و تمام خانه ها با هم یک جنگل را به تماشا می گذارند.

سه نسخه آزمایشی از این خانه های مکعبی برای اولین بار در سال ۱۹۷۴ بنا شد و سپس در سال ۱۹۷۷، مابقی آن ها تا سال ۱۹۸۴ احداث گردید.

در طرح اولیه قرار بود پنجاه و پنج عدد از این خانه ها ساخته شود اما تعداد آنها به سی و هشت عدد کم شد. این خانه به یکی از جذابیت های شهر روتردام تبدیل شده است و بازدیدکنندگان بسیاری را به سوی خود جذب کرده است.

در این خانه ها استفاده از درب ضد سرقت بسیار مشهود می باشد.